Ofis koltukları,sağlıklı ve daha verimli çalışma için oldukça önemlidir.

Çalışanların doğru ve sağlıklı oturmaları, farklı çalışma biçimlerini destekleyecek ürünler kullanılması gibi etkenler çalışan mutluluğunu ve motivasyonunu destekler.

Ofiste çalışan sağlığına yapılan doğru yatırımla hem birey hem de çalışma performansında anlamlı sonuçlar görünmektedir.

Boyun ve bel fıtığı bașta olmak üzere kas yorgunluğu, genel rahatsızlık ve huzursuzluk, düșük verim, ekipmana bağlı yaralanma ve sakatlanmalar ergonomi alanına giren bașlıca sorunlardır.

Peki doğru çalışma koltuğu seçerken nelere dikkat edilmelidir?

1.Sandalye yüksekliğine dikkat edilmelidir.Oturan kişinin ayakları yer ile temas etmeli, diz kapakları oturma alanının yukarısına gelecek şekilde oturulmalıdır.

2.Boyun desteği olmalı, oturma ve boyunuza göre ayarlanabilir olmalıdır.

3.Ofis koltuğu belinizi ve sırtınızı kavramalıdır.Yaslanma kısmının ölçüleri 30 – 50 cm arasında olmalıdır.

orfis calisma sandalyeleri

4. Koltuğa 90 derecelik bir dik açıyla oturmanız gerekir.Omuzlar rahat bırakılarak, kollar dirseklerden desteklenmelidir.Kollar yere paralel șekilde ve çalıșma yüzeyi ile aynı yükseklikte olmalıdır.

5.Koltukta kullanılan malzemeye dikkat edilmelidir.Yaslanma kısmı fileli olanlar sırtınıza gerekli desteği veremeyebilir.Koltukta kullanılan kumaşın deri olması kışın sizi sıcak tutar ama yaz aylarında ise terletir.

6.Sandalyenin oturak kısmı en önemli parçasıdır.Bu alan hem ağırlığın taşındığı hem de baskının fazla olduğu yerdir.Süngerine ve kullanılan malzemeye dikkat edilmelidir.

7. Çalışma koltuğuna oturduğunuzda ekran gözden 50 -75 cm uzaklıkta, monitör üst çizgisi göz hizasında olmalıdır.

8. Sandalye ayakları sayısı minimum 4 ya da 6 olmalıdır.Oturduğunuzda sizi dengeli şekilde taşımalıdır.

Yorum Yap